האקסלרטורים המובילים בעולם חושפים מה הם מחפשים בסטארטאפים ישראליים

האקסלרטורים המובילים בעולם חושפים מה הם מחפשים בסטארטאפים ישראליים

 
"לא צריך להיות בעמק הסיליקון בשביל לבנות חברה בשווי של מיליארד דולר, ויש לא מעט חברות שהוכיחו את זה", כך טוען מייקל קוהן, דירקטור פעיל באקסלרטור Techstars Atlanta. "יש לנו 38 תוכניות חממה ברחבי העולם – אף אחת לא בסן-פרנסיסקו, ויש סיבה לכך".

קוהן אמר את הדברים הללו במסגרת פאנל של פועלים היי-טק, שהתקיים בחלל העבודה המשותף Mixer. את הפאנל הנחה יוסי ויניצקי, הממונה על תחום ההיי-טק בבנק הפועלים, כחלק מפעילות פועלים היי-טק, שמחברת בין סטארטאפים ישראליים לבין משקיעים, אקסלרטורים וקרנות הון סיכון.

ב-Techstars, אחד מהאקסלרטורים המוכרים בעולם, חלק מהתוכניות הן ורטיקליות, קרי סביב טכנולוגיה או תעשייה מסוימת, וחלק רוחביות יותר. "היו לנו חברות מתחום הטיולים, הייצור וה-SAS", מספר קוהן. אודון אבלסנס, דירקטור פעיל ב-Techstars Energy, הוסיף כי "מה שמיוחד בתוכנית שלנו זה שאנחנו עובדים עם 3 שותפות עוצמתיות: תאגיד הנפט Statoil, חברת הטכנולוגיה Kongsberg וחברת הייעוץ מק'נזי. כל סטארט-אפ שמתקבל לתוכנית שלנו נהנה מגישה לחברות הללו".

בפאנל השתתפו גם דיוויד סוננשיין, סגן נשיא אקסלרטור ה-IOT של SAP, וולף בלילאס, מייסד שותף של האקסלרטור Scale, וצ'ון טאנג, שותף פעיל ב-Skydeck, שסיפרו לעשרות היזמים שנכחו במיט-אפ אלו חברות הם מחפשים, מה הערך המוסף שיזמים מקבלים ומה הטרנדים הבאים בתחום.
  • מה מייחד את האקסלרטורים שלכם מאחרים?
"אנחנו מתמקדים בתחום ה-IOT, במובן הרחב של המילה", אמר סוננשיין. "התוכנית שלנו גלובלית והמטרה היא לייצר מצב של Win-Win לכל הצדדים – לסטארטאפים וללקוחות של SAP".
בלילאס, שהקים את Scale - אקסלרטור אורבני בסן-דייגו, ציין כי "אנחנו פועלים בתחום הערים החכמות ומחפשים סטארטאפים שעוזרים לאזרחים".

"SkyDeck הוא האקסלרטור של אוניברסיטת ברקלי בקליפורניה, ומה שמייחד אותנו זה שאנחנו פועלים בעמק הסיליקון ואנחנו יכולים להעניק ליזמים נכס אחד שהם לא יכולים לקבל בשום מקום אחר – זמן", סיפר טאנג. התוכנית מספקת ליזמים שהות של עד שנתיים (על בסיס ויזה 1J), במסגרתה סטארטאפים מקבלים את הזמן הדרוש להבין את הייחודיות שלהם, למצוא את הלקוחות וליצור קשר עם משקיעים. "בהיבט הזה, אין לנו מתחרים בסביבה".

לדברי טאנג, "אנחנו יכולים לעזור לחברות מקומיות להפוך לחברות גלובליות". כך, אחת החברות שלקחו חלק בתוכנית של ברקלי היא חברה מקסיקנית, שפיתחה מערכת התרעה מפני רעידות אדמה. "החברה הצליחה במקסיקו, אבל לא הייתה מסוגלת לפרוץ את גבולות המדינה", הסביר טאנג. "כאן אנחנו יכולים לעזור ולהפוך אותה לחברה גלובלית. זה מוצר שיכול לשנות את העולם ואם לא יהיה מישהו שיסייע לחברות זרות להגיע לוואלי, לא בטוח שזה יכול לקרות".